Küresel ısınma, aylarca yanan ormanlar, eriyen buzullar ,sular altında kalan kentler… Bu felaket senaryoları büyük bir hızla gündelik yaşamın gerçekliği haline geliyor. Bu gidişe bir son vermek, çok ciddi önlemler almak gerektiği su götürmez bir gerçek. Küresel sorunlara karşı bireysel çözümlerin önemi her fırsatta dile getirilse de hep aynı noktada tıkanıyoruz : Ben ne yapabilirim ki? 

Sen çok şey yapabilirsin!

İşte  senin için küçük, dünya ve gelecek için büyük 5 önemli adım:

  1. HAFTADA BİR GÜN VEJETARYEN BESLEN

İnanması belki güç olabilir ama insanların sadece karınlarını doyurmak için yaptıkları beslenme tercihlerinin  çevresel katliama büyük çapta etkisi oluyor. Marketlerden veya kasaplardan satın alınan etlerin üretim aşaması, yağmur ormanlarının yok olmasına, su, toprak ve enerji israfına, havanın ve suyun kirlenmesine, iklim değişikliğinin tetiklenmesine, hayvan ve bitki türlerinin tükenmesine ve sera etkisinin güçlenmesine sebep oluyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yapılan bir çalışmaya göre sadece bir kilogram sığır eti üretmek için 6.5 kilogram tahıl, 36 kilogram kaba yem ve 15 bin 500 litre suya ihtiyaç var. 

Et üretimine dayalı endüstrinin çevreye neden olduğu yıkıcı etkiler Cowspiracy belgeselinde konu edilmiştir. Belgeselde verilen bilgiye göre çevredeki zararların baş nedeni hayvan yetiştiriciliği. Belgeselde birçok çarpıcı bilgi de veriliyor:

 • İnekler günde 567 milyar litre metan üretiyor. Karbon dioksitle kıyasla metan, küresel ısınmanın artmasına 86 kat daha fazla neden oluyor.
• Hayvancılık yılda 130-288 trilyon litre su tüketimine neden oluyor. ABD’de kullanılan suyun 80-90%’ı hayvancılık sektöründe kullanılıyor.
• Bir hamburgeri üretmek için 2500 litre su harcanıyor.
• Amazon ormanlarının yok edilmesinde hayvancılığın yüzde 91 etkisi var. Hayvancılık dünyanın 1/3’nin tahrip olmasına neden olmuştur.
• Her gün bir vegan 4,164 lt suyun, 20,5 kg tahılın, 2,8 metre kare yerleşik alanın israfını önlüyor ve bir hayvanın hayatını kurtarmış oluyor.

  1. PLASTİK YERİNE BEZ ÇANTA

Plastik poşetlerin çevreye zararları olduğu kadar insan vücuduna da birçok olumsuz etkisi bulunuyor. Yapılan birçok tıp çalışmasına göre artan kanser vakalarında bu çantalarda yer alan materyallerin etkisinin son derece büyük olduğu söyleniyor. Plastik poşetlerde saklanan yiyecekler, çok ciddi kimyasallarla etkileşime geçiyor ve insan hayatına etkisi burada da kendini gösteriyor. Bu poşetleri kullanmak yerine günümüzde çeşit çeşit farklı tasarımlarıyla karşımıza çıkan bez çantalara yönelebilirsin. Hem çevre dostu, hem pratik hem de kesinlikle daha estetik!

  1. TERMOSUM OLMADAN ASLA

Çevreyi korumaya çalışırken düşünmemiz gereken en temel nokta az atık çıkarmak ve sürdürülebilir materyaller kullanmak. Bu şekilde düşündüğümüzde tek kullanımlık bardakların, pet şişede alınan suların çevreye ne denli zararlı olduğunu açık ve net görmüş oluyoruz. Tek kullanımlık ,hızlı tüketim malları yerine yanında matara, termos taşıyabilir ve  uygun ortamlarda doldurarak yoluna devam edebilirsin. Su kadar olmasa da kahve tüketimi de çoğumuzun hayatında önemli bir yer tutuyor. Kahveni  de termosunda taşıyarak çevre duyarlılığını bir üst seviyeye çıkarabilirsin. Dışardan almak istediğinde de karton bardak yerine seramiği tercih edebilirsin. Böylece güzel bir kafede oturup kahveni sakince içerken o anın tadını da çıkarabilirsin.

  1. TOPLU TAŞIMA,BİSİKLET,TABANA KUVVET

Zorunlu olmadıkça özel araç kullanmamak hem şehir trafiğini sıkıştırmaz hem de trafiğin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır. Bu çevre bilincini bir adım daha öteye taşımak istersen toplu taşımanın yanında bisiklet kullanmayı da düşünebilirsin. Günlük gittiğin mesafe kısaysa belediyenin belli noktalara yerleştirdiği bisikletleri veya scooterları kullanabilirsin. Hem yolda ayırdığın zamanı eğlenceli hale getirebilir hem de küçük bir değişiklikle çevre üzerinde büyük bir etki yaratabilirsin. 

 

  1. SIFIR VEYA SIFIRA YAKIN ATIK 

“Zero Waste”, “Sıfır atık” akımı adından da anlaşılacağı üzere insanın olabildiğince az atık çıkarmasını ve bu sayede de yeryüzünde bıraktığı ayak izini azaltmayı hedefler. Sen de bundan sonraki bütün alışverişlerinde daha az paketli gıdalara yönelebilir, kendi saklama kabını yanında götürebilir, çeşitli yollarla kendine ve alışkanlıklarına meydan okuyabilirsin!

Bahsettiğim 5 madde benim gündelik hayatımda sıkça kullandıklarım arasında. Küresel ve yerel çözümlerin yanında bireysel çözümler ve bireysel aktivizm sadece çevre konusunda değil bütün global sorunların çözümünde önemli bir yer tutuyor. Sen de kendi bulduğun çözümleri bizimle paylaşabilir,çevrende arkadaşlarınla küçük yarışmalar, meydan okumalar düzenleyerek bu süreci daha eğlenceli hale getirebilirsin. Unutma en önemli olan şey çevresel farkındalığı yükseltip iki kere düşünmeden hareket etmemek.

Kategoriler: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir